Jako ściśle ze sobą związana para pojęć logoterapia i analiza egzystencjalna oznacza gruntowne psychologiczne i antropologiczne podejście w psychoterapii i poradnictwie.
Po psychoanalizie Zygmunta Freuda i po psychologii indywidualnej Alfreda Adlera uznaje się ją za III Wiedeński Kierunek Psychoterapii.
Cieszący się międzynarodowym uznaniem wiedeński psychiatra i neurolog, twórca logoterapii Viktor Frankl (1905 - 1997), opisał wolę sensu jako najpotężniejszą siłę motywującą człowieka. Uważał, że dla każdego człowieka jego sytuacja życiowa zawiera w sobie indywidualnie doświadczalne znaczenie/sens.
Kolejne podstawowe założenie Frankla mówi o tym, że człowiek posiada potencjalnie wolną wolę. Wprawdzie nie jest on wolny od swojego losu oraz somatycznych i psychicznych uwarunkowań, jednak jest on zdolny do zajęcia stanowiska wobec tych determinantów. W momencie kiedy uda mu się odnaleźć sens w życiu, wtedy łatwiej mu przezwyciężać ograniczenia i trudności oraz żyć pełnią życia na przekór losowi. Frankl sam wielokrotnie przeszedł w życiu ciężkie próby i jako jeniec obozów koncentracyjnych przeżył grozę wyniszczenia Żydów. Według niego, życie ma sens niezależnie od warunków w jakich znajduje się człowiek.
Brak możliwości spełnienia woli sensu jako podstawowej potrzeby ludzkiej, prowadzi często do braku orientacji i kryzysu poczucia sensu w życiu. Skutkiem tego może być agresywność, uzależnienia, depresyjność, rozpacz czy znużenie. Stan taki sprzyja z kolei powstawaniu schorzeń psychosomatycznych i nerwic.
Logoterapia nie składa klientowi konkretnych ofert znalezienia sensu. Jej zadaniem jest motywowanie do jego odkrywania i wyczulanie na postrzeganie możliwości odnalezienia sensu. Przy tym pomaga ona w uświadamianiu sobie własnych wartości i w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów. Na podobieństwo położnej przy porodzie towarzyszy ona w realizacji odkrytych możliwości jakie wiążą się z poznaniem sensu.
Logoterapia, która zalicza się do psychologii humanistycznej, jest skoncentrowana na zasobach osoby i na rozwiązaniach. Jej metody są integracyjne i dopasowane do indywidualnej sytuacji klienta.