Czym jest logoterapia i analiza egzystencjalna?

Jako ściśle ze sobą związana para pojęć logoterapia i analiza egzystencjalna oznacza gruntowne  psychologiczne i antropologiczne podejście w psychoterapii  i poradnictwie.

Po psychoanalizie Zygmunta Freuda i po psychologii indywidualnej Alfreda Adlera uznaje się ją za III Wiedeński Kierunek Psychoterapii. 

 

Cieszący się międzynarodowym uznaniem wiedeński psychiatra i neurolog, twórca logoterapii Viktor Frankl (1905 - 1997), opisał wolę sensu jako najpotężniejszą siłę motywującą człowieka. Uważał, że  dla każdego człowieka jego sytuacja życiowa zawiera w sobie  indywidualnie doświadczalne znaczenie/sens.

 

Kolejne podstawowe założenie Frankla mówi o tym, że człowiek posiada potencjalnie wolną wolę. Wprawdzie nie jest on wolny od swojego losu oraz somatycznych i psychicznych uwarunkowań, jednak jest on zdolny do zajęcia stanowiska wobec tych determinantów.  W momencie kiedy uda mu się odnaleźć sens w życiu, wtedy łatwiej mu przezwyciężać ograniczenia i trudności oraz żyć pełnią życia na przekór losowi. Frankl sam wielokrotnie przeszedł w życiu ciężkie próby i jako jeniec obozów koncentracyjnych przeżył grozę wyniszczenia Żydów. Według niego, życie ma sens niezależnie od  warunków w jakich znajduje się człowiek.

 

Brak możliwości spełnienia woli sensu jako podstawowej potrzeby ludzkiej, prowadzi często do braku orientacji i kryzysu poczucia sensu w życiu. Skutkiem tego może być agresywność, uzależnienia, depresyjność, rozpacz czy znużenie. Stan taki sprzyja z kolei powstawaniu schorzeń psychosomatycznych i nerwic.

 

Logoterapia nie składa klientowi konkretnych ofert  znalezienia sensu. Jej zadaniem jest motywowanie do jego odkrywania i wyczulanie na postrzeganie możliwości odnalezienia sensu. Przy tym pomaga ona w uświadamianiu sobie własnych wartości i w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów. Na podobieństwo położnej przy porodzie towarzyszy ona w realizacji odkrytych możliwości jakie wiążą się z poznaniem sensu.

 

Logoterapia, która zalicza się do psychologii humanistycznej, jest skoncentrowana na zasobach osoby i na rozwiązaniach. Jej metody są integracyjne i dopasowane do indywidualnej sytuacji klienta.

Kontakt

Praxis für Logotherapie und Existenzanalyse in Brüssel Roland Wons
Telefon: 0498 327 042 0498 327 042
Fax:
E-Mail-Adresse:

Sprechstunde nach Vereinbarung

Druckversion | Sitemap
© Logotherapie Roland Wons